Umělecké sympozium – 5. setkání romských umělců

Srdečně zveme na Umělecké sympozium, které se uskuteční od 10. do 17. září 2017 v Muzeu romské kultury v Brně. Jedná se o výjimečné setkání 14 romských profesionálních i neprofesionálních umělců z České Republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kurátorkou sympozia je angažovaná romská umělkyně Ladislava Gažiová z Prahy – absolventka ateliéru konceptuálního umění Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.  Na sympoziu, které je otevřené veřejnosti, tak umělci budou nejen společně tvořit, ale budou mít také možnost navštívit kurzy malby, sochařství a kresby. Pro veřejnost bude den otevřených ateliérů ve čtvrtek 14. září, kde bude možnost setkání s umělci a večer potom posezení u ohně. V pátek 15. září se uskuteční rapový workshop pro děti v DROMu od 15 hodin od dvojice Bonus a Mary Čtvery, na který bude navazovat koncert rappera P.A.T.

Hlavním cílem bude společná práce na vytvoření uměleckých děl, které reflektují romské historické zkušenosti a skrz apropriaci postupů emancipačních hnutí afroamerického národa (např. ve formě inspirace afrofuturismem) se mohou stát výpovědí o současné situaci Romů.

Podstatou je nejen kritický pohled na aktuální sociálně politické poměry, ale především nastolení perspektivy budoucího sebeuvědomění romského národa a zrovnoprávnění romské kultury.

Ivan Berky, Josef Brand, Věra Duždová, Irena Eliášová, Luděk Farkaš, Robert Gabris, Krzysztof Gil, András Kállai, Tamara Moyzes, Paly Paštika, Božena Přikrylová, Rudolf Rác, Emília Rigová, Małgorzata Mirga-Tas.

Záštitu nad sympoziem i výstavou převzal pan Mgr. Daniel Herman, ministr kultury a pan Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna.

Na sympozium bude navazovat výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie (3. 11. 2017 – 28. 1. 2018).

Expozice představí romské umění, které nereprezentuje romskou kulturu skrz ustálené folklorní motivy a romantizujicí nomádskou vizi, ale je si vědomo emancipačních momentů v romských dějinách a vztahuje se k romské kultuře politicky.