Výstavy a jiné akce

VÝSTAVY

25. 9. 2015 – 21. 2. 2016

… A MOŽNÁ PŘIJEDE NA KOZE / Martin Holub alias řezbář Matěj

Výstava dřevěných soch, loutek a dekorativních hraček osobitého řezbáře Matěje (Martin Holub) z Horních Chvatlin u Kolína. Na své si přijdou nejen děti, ale každý, kdo má hravou duši, je mu blízký element dřeva a rád se inspiruje přírodou.

Martin Holub (1975) je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze na Žižkově, kde vystudoval obor tvarování dřeva a řezbářství. Výstava …A možná přijede na koze představí jak jeho volnou tvorbu, tak také tvorbu pro děti, které se intenzivně věnuje několik posledních let. M. Holub tvoří pod značkou homart (www.homart.cz).

Přijďte se podívat, jak to vypadá, když se někdo narodí jako řezbář – s nožem v ruce!

10. 3. – 12. 6. 2016

romaring V4 / Chad Evans Wyatt

Výstava amerického fotografa Chada Evanse Wyatta, který zachycuje čtyřicet portrétů romských osobností z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska. Výstava navazuje na rok 2004, kdy v Muzeu romské kultury Chad Evans Wyatt vystavoval fotografie romských osobností z Česka. Výstava je také obohacena oproti původnímu konceptu o nové intereaktivní prvky pro děti i dospělé.

Návštěvníci se mohou těšit na živá setkání s portrétovanými osobnostmi ze všech čtyřech zemí. V rámci doprovodného programu proběhnou v březnu také workshopy romské výtvarnice Malgorzaty Mirgy Tas z Polska.

VÝTVARNÉ DÍLNY A DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVÁM

21. 2. 2016 v 15 hodin

Výtvarná dílna, doprovodný program k výstavě … A možná přijede na koze

Srdečně zveme všechny s dětmi na nedělní výtvarnou dílnu do Muzea romské kultury, která proběhne v rámci doprovodného programu k výstavě dřevěných hraček řezbáře Matěje Holuba …A MOŽNÁ PŘIJEDE NA KOZE. Ve výtvarném ateliéru muzea na děti čekají dřevěné výpalky – jednoduché pohyblivé hračky z dílny Matěje Holuba, které společně dotvoříme a domalujeme. Hračky si pak můžete odnést domů. Dílna je určená pouze dětem v doprovodu rodičů nebo jiné dospělé osoby.

Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace na: lektor@rommuz.cz, tel. 545 214 419.
Cena za dílnu včetně materiálu je 50 Kč.

Březnový

17. 3. v 11 hodin

Setkání s Małgorzatou Mirgou-Tas, doprovodný program k výstavě romarisingV4
Polská umělkyně představí návštěvníkům své aktivity a obrazy ze sbírek Muzea romské kultury. Małgorzata Mirga-Tas je profesionální výtvarnice a organizátorka mezinárodního workshopu v plenéru JAW DIKH. Ve sbírkách muzea je zastoupena svými malbami a prostorovým objektem z lepenky.

17. 3. v 15 hodin
18. 3. v 10 hodin

Patchworková dílna s Małgorzatou Mirgou-Tas, doprovodný program k výstavě romarisingV4
Polská výtvarnice představí účastníkům workshopu techniku patchworku a společně budou pracovat na plátně inspirovaném romskou kulturou i příběhem romské hrdinky Nońcii (Alfreda Markowska), která zachránila během druhé světové války 60 dětí.

20. 3. v 15 hodin

Nedělní výtvarná dílna s lektorkou muzea v rámci Týdne výtvarné kultury
Na dílně určené nejen dětem se budeme inspirovat obrazy Małgorzaty Mirga Tas. Vytváří je kombinovanou technikou, kresbu a malbu doplňuje novinovými výstřižky, flitry, lepenkou i pestrými látkami. Účastníci si odnesou vlastní originální portrét.

Programy jsou zdarma, místo je třeba rezervovat na lektorském oddělení muzea: lektor@rommuz.cz, tel. +420 545 214 419.