Čtení knihy Žij tam, kde jsou písně s Oksanou Marafioti

Po více než dvou letech se do Brna vrací americká spisovatelka s arménskými a rusko-romskými kořeny Oksana Marafioti (1974). Ve čtvrtek 21. 3. 2019 od 18h představí v Muzeu romské kultury český překlad své úspěšné autobiografické knihy „Žij tam, kde jsou písně“. V rámci čtení a besedy budete mít možnost si knihu zakoupit a nechat si ji od autorky podepsat.

V memoárech s tragikomickými prvky vzpomíná nejen na své dětství spojené s putováním ruského romského divadla Romen, kde vystupoval její dědeček, ale i na emigraci do Spojených států a posléze život imigrantky. Jedním z významných témat, se kterými se s humorem vyrovnává, je věštecká a magická praxe jejích příbuzných, kterou praktikovali po odchodu do USA. Román je příběhem hledání vlastní identity a boření zažitých stereotypů o romské kultuře.

O autorce:
Oksana Marafioti žila do svých 14 let s rodinou v bývalém Sovětském svazu, odkud emigrovala do Spojených států. Vystudovala klasickou hru na klavír a Professional Film Crew Training Program na univerzitě v Las Vegas v Nevadě. Než se začala věnovat psaní, pracovala nějakou dobu jako kameramanka. Ve svých textech se vyjadřuje k tématům sociálních reforem a kulturní diverzity. V minulosti hovořila např. v pořadu NPR Talk of the Nation, přednášela pro členy Americké knihovnické asociace či se účastnila diskuse s názvem Rasa a etnikum v 21. století, kterou pořádala americká televizní stanice C-SPAN. Oksana je členkou BMI-Library of Congress Kluge Center Fellowship. Žije v Las Vegas, kde na univerzitě lektoruje semináře kritického myšlení, kreativního psaní a literatury. Je vdaná a má dvě děti.

Večerem provází romistka a anglistka Karolína Ryvolová, která román přeložila do českého jazyka.
Konsekutivní tlumočení zajištěno.

Vstupné zdarma!
21. 3. 2019 od 18 hodin
V Muzeu romské kultury
www.rommuz.cz
fb event

Večer připraven s finanční podporou Velvyslanectví USA v Praze.

foto: Romea