Umělecké sympozium – 5. setkání romských umělců

Umělecké sympozium – 5. setkání romských umělců v Muzeu romské kultury

Srdečně zveme na Umělecké sympozium, které se uskuteční od 10. do 17. září 2017 v Muzeu romské kultury v Brně. Jedná se o výjimečné setkání 14 romských profesionálních i neprofesionálních umělců z České Republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kurátorkou sympozia je úspěšná angažovaná romská umělkyně Ladislava Gažiová z Prahy – absolventka ateliéru konceptuálního umění Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s Alexejem Klyuykovem laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2010.  Na sympoziu, které je otevřené veřejnosti, tak umělci budou nejen společně tvořit, ale budou mít také možnost navštívit kurzy malby, sochařství a kresby. Pro veřejnost bude den otevřených ateliérů ve čtvrtek 14. září, kde bude možnost setkání s umělci a večer potom posezení u ohně. V pátek 15. září se uskuteční rapový workshop pro děti v DROMu od 15 hodin od rapperů Bonus a Mary Čtvery , na který bude navazovat koncert na stejném místě od 20 hodin rappera PATA.

Na grafické koncepci se podílí brněnský grafik Lukáš Kijonka.

 

Hlavním cílem bude společná práce na vytvoření uměleckých děl, které reflektují romské historické zkušenosti a skrz apropriaci postupů emancipačních hnutí afroamerického národa (např. ve formě inspirace afrofuturismem) se mohou stát výpovědí o současné situaci Romů.

Podstatou je nejen kritický pohled na aktuální sociálně politické poměry, ale především nastolení perspektivy budoucího sebeuvědomění romského národa a zrovnoprávnění romské kultury.

Na sympozium bude navazovat výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie (3. 11. 2017 – 28. 1. 2018).

Expozice představí romské umění, které nereprezentuje romskou kulturu skrz ustálené folklorní motivy a romantizujicí nomádskou vizi, ale je si vědomo emancipačních momentů v romských dějinách a vztahuje se k romské kultuře politicky.