OHLASY ROMSKÉ KULTURY V KULTUŘE MAJORITNÍ

Fond ohlasů romské kultury v kultuře majoritní shromažďuje všechny předměty, které dokazují, jak romská kultura zanechala a zanechává stopy v majoritní společnosti. Jde o výrobky či umělecká díla, jež pocházejí od neromských autorů, které mají představovat typické Romy či se odkazují na romskou kulturu (pokrmy, styl oblečení, reklamní předměty, talíře, výšivky, sošky, loutky, maškarní masky apod.).

K nejstarším a nejhodnotnějším sbírkám patří různé sádrové či keramické sošky z 19. a první poloviny 20. století, které představují typické „Cikány“ s jejich nezbytnými atributy. Příkladem jsou busty „cikánské“ ženy a muže z glazované keramiky z počátku 20. století. Žena má na hlavě fialový šátek zdobený mušlemi, zatímco vlasy, uši a krk jsou ozdobeny stříbrnými a zlatými mincemi. Za bílou košilí má zastrčený balíček karet. Muž má dlouhé vlasy a knír a na hlavě klobouk zdobený pérem a stříbrnými a zlatými mincemi, na krku mu visí zlatý medailon. Na sobě má fialovou zlatě zdobenou vestu a pod ní bílou košili, v níž má zastrčené housle.

Specifický okruh materiálů se týká oblasti jídla. Příkladem je jídelní lístek nabízející „cikánskou pečeni“ či plechovky od nejrůznějších „cikánských“ pokrmů („cikánské“ omáčky, pikantní saláty, paštiky apod.). Dále jde např. o noty a notoviny písní neromských autorů o „Cikánech“ či na motivy romské hudby.

V současnosti čítá fond zhruba 391 přírůstkových čísel. Fond využívají badatelé především z řad studentů a odborné veřejnosti. Fond byl širokému publiku prezentován také formou krátkodobé výstavy s názvem Černá země – bílý chléb / Kaľi phuv – parno maro v prostorách muzea roku 2005.

V případě zájmu poskytne příslušný kurátor další informace během badatelské návštěvy.

Kurátor: Pavla Břoušková
kontakt: demus (at sign) rommuz.cz