Lety u Písku

WEB PAMÁTNÍK LETY

Historie:

Tábor v Letech u Písku byl založen v roce 1940 jako kárný pracovní tábor. V březnu 1942 se z něj stal sběrný tábor. Od srpna 1942 byl veden jako tzv. cikánský tábor (podobně jako tábor v Hodoníně u Kunštátu), byli zde shromažďováni především čeští Romové před transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Táborem v Letech prošlo více než 1 300 osob, vinou katastrofálních ubytovacích, hygienických a stravovacích podmínek, týrání ze strany dozorců a členů tzv. táborové samosprávy a epidemií nakažlivých chorob (především tyfu) pobyt v táboře nepřežilo nejméně 326 osob, z toho 241 dětí.

Na místě tábora byl v 70. letech vybudován velkokapacitní vepřín.

V 90. letech se na veřejnost dostaly informace o genocidě Romů a o koncentračním táboře v Letech. Na místě pohřebiště byl v roce 1995 vybudován památník.

Památník od roku 2009 spravoval Památník Lidice, který provedl jeho rekonstrukci a vybudoval repliky vězeňských baráků, malý amfiteátr, naučnou stezku, přístupové cesty, parkoviště, atd.

V roce 2017 bylo rozhodnuto o výkupu vepřína státem a od 1. ledna 2018 se o pietní místo stará Muzeum romské kultury v Brně.

Současnost:

V lednu 2018 probíhá vyklízení vepřína, který patří písecké firmě AGPI s. r. o., po jeho předání dojde k demolici vepřína a vybudování nového památníku. Tomu bude ale předcházet veřejná debata o budoucnosti památníku na místě někdejšího tábora.

V současnosti můžete navštívit Památník (autor Zdeněk Hůla) a naučnou stezku, která se dějinám tábora věnuje.

Areál vepřína firmy AGPI s. r. o. je možné vidět pouze za plotem a je nepřístupný.

Diskuze:

Diskuze probíhá na webu letypamatnik.cz/diskuze

Odpovídat můžete na otázky: