Týden romské kultury

Srdečně Vás zveme na tradiční Týden romské kultury v Brně 2019, který se tento rok koná od 7. do 12. dubna 2019. Program je následující:

Pondělí – 8. dubna 2019 Mezinárodní Den Romů / Průvod romské hrdosti od Muzea romské kultury
Průvod romské hrdosti v rámci festivalu Týden romské kultury.
Start 15:00 před Muzeum romské kultury
Tradiční romský průvod s povozem taženým koňmi, na kterém budou hrát muzikanti.
Společně půjdeme k brněnské radnici na Dominikánské nám. 1.
V 17:00 radnice spustí romskou a českou vlajku. Zazpíváme romskou a českou hymnu v podání Divadlo Husa na provázku
V 18:00 vyvrcholení průvodu v Univerzitní kino Scala, kde si zazpíváme a zatančí nám Piroš Rouža. Na závěr promítneme film Roma Boys-Příběh lásky (2009, 30 min.), rež. Rozálie Kohoutová
fb event

&

Roma Boys – Příběh lásky (2009, 30 min.), rež. Rozálie Kohoutová
Dokument o trojí diskriminaci a scénáři mladého romského aktivisty Davida Tišera, který říká, že nástrojem pro změnu pohledu na homosexualitu v jeho komunitě může být právě filmový příběh.

Vyvrcholení defilé k Mezinárodní den Romů///Průvod romské hrdosti s vystoupením romského tanečního souboru Piroš Rouža a dalších.
fb event

Úterý – 9. dubna 2019 Svět sám o sobě
Multikanálová zvuková instalace pracuje se spektrem stereotypních urážek, zraňujících komentářů a slovních útoků, s kterými se Romové běžně setkávají od narození po stáří. Přicházejí k nim ze všech stran, od těch bezděčných po ty cíleně urážlivé. Všichni je slýcháváme na místech od porodnice přes základní školu, supermarket, úřady, od kolegů v práci po nemocnice. Prostorový zvuk instalace evokuje permanentní úzkost osočovaných v pěti minutách.
Projekt vznikl na základě přímých zkušeností několika romských participantů různého věku a pohlaví, kteří si přejí zůstat v anonymitě, ve spolupráci herců HaDivadla, Husy na provázku a FaVU VUT.
fb event

&

Zábavné odpoledne na Hvězdičce
V parku Hvězdička Eugena Horvátha při NZDM DROM se můžete těšit na: výtvarné dílny (výroba placek, hudebních štěrchátek), fotbalový turnaj, olympiáda pro děti a mládež, výroba romské vlajky, taneční vystoupení, promítání sitcomu Miri Fajta, živá hudba, občerstvení a další.

Letos proběhne v parku Hvězdička při organizaci DROM, romské středisko zábavné odpoledne plné her, výtvarných dílen, soutěží pro děti a mládež a to vše za doprovodu romských hudebníků. Letos se prostřídají dvě hudební kapely, večer se pak bude promítat sitcom Miri fajta. Akce proběhne v rámci Týdne romské kultury a pořádat jí bude DROM, romské středisko, Armáda Spásy a Ratolest Brno.
fb event

&

Přednáška Ivany Šusterové: Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? ?✨
Srdečně vás zveme na přednášku etnoložky Ivana Šusterová – Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? ?✨
Přednáška se koná v rámci doprovodného programu výstavy Ženy prodávající naději, která je výsledkem spolupráce fotografky Lucie Sekerkové Bláhové a etnoložky Ivany Šusterové, které po čtyři roky sledovaly život a práci věštkyň několika generací ze skupin olašských Romů v dnešní Bukurešti (Rumunsko) a blízkém okolí. Autorky pronikly do světa této poměrně uzavřené skupiny žen a vytvořily tak obraz některých současných formem věštění a magie. Zachytily modernizaci tohoto jevu, kde se starodávné prolíná s moderním, iracionální s praktickým, magické rituály se skvělým marketingem. Přednáška Ivany Šusterové bude také vycházet z toho výzkumu.
fb event

Středa – 10. dubna 2019 Zvelebování lokality
Na ulici Bratislavská u přilhlé zdi ke křižovatce ulice Stará Oliver Heller namaluje romské motivy na zeď. Ze zdi se pak stane fotostěna plná romských motivů. Komunitně pak společně budeme sázet květiny a uděláme toto místo hezčím. Na místě open majk. Dozvíte se co je to street art. Pojďte s námi a společně z tohoto místa uděláme hezčí místo.
fb event

Čtvrtek – 11. dubna 2019 Divadelní festival v Káznici
Brněnská káznice rozsáhlá, původně čtyřkřídlá stavba je už dlouho pohlcená okolní zástavbou, ale v době vzniku stála v místech, kde končily poslední domy na předměstí. Její historie sahá do roku 1770, kdy byla dvorským dekretem zřízena káznice pro celou Moravu. Základní kámen byl položen o dva roky později. V roce 1778 se sem ovšem místo trestanců nastěhovalo 147 sirotků z brněnské jezuitské koleje. V roce 1784 císař Josef II. sirotčinec zrušil, areál se vrátil k původně zamýšlené funkci a během následujících desetiletí sem byli přemístěni trestanci ze Špilberku. Nejtemnější období přišlo s obdobím protektorátu a poté po roce 1948, kdy zde bylo internováno, a také popraveno, velké množství politických vězňů.

V současné době probíhají snahy o oživení celého komplexu. TIC BRNO v něm pořádá tematické prohlídky a prostory bývají pronajímány k jednorázovým kulturním akcím, např. k výstavám, workshopům, divadelním představením a koncertům.

V rámci Týdne romské kultury v káznici proběhne divadelní festival.

11. dubna
17:00 Divadlo Líšeň Hygiena krve
Hrůzný kabaret o metodách zušlechťování lidské rasy. Výpovědi vrahů a obětí. Na jevišti kovové loutky, šrot a ostnatý drát.

19:00 Cikánský boxer
Příběh o přátelství, které bylo v Třetí říši zakázané…
Monodrama vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného
„Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze.

12. dubna
17:00 Ara art – A zase jsme spali Pindral
“Babi, vyprávěj jak to bylo, prosím! Ale pěkně od začátku, jak to správně má být!” Bůh si prý ze všech prvně stvořených nejvíce oblíbil Roma a našemu lidu proto daroval nejkrásnější část světa – utajený Ráj na zemi. Zpronevěřili jsme se ale danému slibu, spočinulo na nás prokletí a do Ráje na zemi jsme se už nikdy nemohli vrátit. A tak jsme putovali světem. Někdy hořce, jindy vesele, ale vždycky spolu …

19:00 2851 Jak jsem to přežila
Pod číslem 2851 strávila tři roky v Osvětimi. Vzpomínky, příběhy, životy. Portrét ženy, která přežila. Autorský projekt Nadi Kovářové v režii Dalibora Buše.
Místa na jednotlivá představení rezervujte na: 777103668
fb event

Pátek – 12. dubna 2019 pokračování divadelního festivalu v káznici / Slavnostní ukončení festivalu Týden romské kultury
20:30 Křest knihy Amendar
Publikace Amendar je první knihou, která komplexně prezentuje romské osobnosti, které působily a působí ve všech oblastech každodenního života. Tato kniha představuje nejen soubor životopisných údajů, ale také dva rozsáhlé životopisné rozhovory se dvěma mladými romskými osobnostmi. Také jejich názory a prožitky pomohou nahlédnout do reálných možností zlepšení vzájemného soužití v naší zemi. Publikace v reprezentativním vydání poskytuje také prostor pro překonání zažitých předsudků ve společnosti.
21:00 Koncert Moniky Bagárové
21:30 David Kraus & Gipsy Brothers
22:30 Lače manuša
23:30 Diny Košice
fb event