Umělecké sympozium – 5. setkání romských umělců

Srdečně zveme na Umělecké sympozium, které se uskuteční od 10. do 17. září 2017 v Muzeu romské kultury v Brně. Jedná se o výjimečné setkání 14 romských profesionálních i neprofesionálních umělců z České Republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kurátorkou sympozia je angažovaná umělkyně Ladislava Gažiová z Prahy – absolventka ateliéru konceptuálního umění Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.  Na sympoziu, které je otevřené veřejnosti, tak umělci budou nejen společně tvořit, ale budou mít také možnost navštívit kurzy malby, sochařství a kresby. Pro veřejnost bude den otevřených ateliérů ve čtvrtek 14. září, kde bude možnost setkání s umělci a večer potom posezení u ohně. V pátek 15. září se uskuteční rapový workshop pro děti v DROMu od 15: 30 od dvojice Bonus a Mary C. na který bude navazovat koncert rappera P.A.T. v 19:30-

Hlavním cílem bude společná práce na vytvoření uměleckých děl, které reflektují romské historické zkušenosti a skrz apropriaci postupů emancipačních hnutí afroamerického národa (např. ve formě inspirace afrofuturismem) se mohou stát výpovědí o současné situaci Romů.

Podstatou je nejen kritický pohled na aktuální sociálně politické poměry, ale především nastolení perspektivy budoucího sebeuvědomění romského národa a zrovnoprávnění romské kultury.

Josef Brand, Věra Duždová, Irena Eliášová, Luděk Farkaš, Robert Gabris, Krzysztof Gil, András Kállai, Tamara Moyzes, Paly Paštika, Božena Přikrylová, Rudolf Rác, Emília Rigová, Małgorzata Mirga-Tas.

Záštitu nad sympoziem i výstavou převzal pan Mgr. Daniel Herman, ministr kultury a pan Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna.

Na sympozium bude navazovat výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie (3. 11. 2017 – 28. 1. 2018).

Expozice představí romské umění, které nereprezentuje romskou kulturu skrz ustálené folklorní motivy a romantizujicí nomádskou vizi, ale je si vědomo emancipačních momentů v romských dějinách a vztahuje se k romské kultuře politicky.