Archiv výstav a akcí

24. 4. 2019 Kames kerka? / Chceš kérku? 
tetovací workshop pro všechny, koná se v rámci Brno Art Week
Café In The Ghetto

Lucia Sekerková Bláhová: Ženy prodávající naději
15. 3. – 14. 4. 2019

Výstava a stejnojmenná kniha shrnují několikaletou práci dvou slovenských autorek. Přináší fotografický projekt a esej o životě a práci věštkyň několika generací ze skupin olašských Romů v dnešní Bukurešti (Rumunsko) a blízkém okolí. Fotografka Lucia Sekerková Bláhová a etnoložka Ivana Šusterová pronikly do světa této poměrně uzavřené skupiny žen a čtyři roky se k nim vracely. Fotografovaly, psaly, natáčely rozhovory. Sledovaly, jak tyto ženy žijí, jejich postavení v rodině i v rumunské společnosti, a vytvořily tak obraz některých současných forem věštění a magie. Zachytily modernizaci tohoto jevu, kde se starodávné prolíná s moderním, iracionální s praktickým, magické rituály se skvělým marketingem. Projekt je příspěvkem k současné dokumentární fotografii. Fotografie vybral a edičně připravil Tomáš Pospěch.

Část tohoto fotografického souboru zvaný Vrajitoare byla prezentován na kolektivních výstavách Centru současného umění DOX v Praze a na samostatných výstavách Czech Photo Centre v Praze, ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě (SK), v galerii Fiducia v Ostravě, v Gemerském osvetovém stredisku v Rožňave (SK), v Calvert Foundation 22 v Londýně (UK), v Pumpenhaus v Drážďanech (DE) a na Format Festival v Derby (UK).

Doprovodný program k výstavě:

9. 4. 2019 od 17 hodin přednáška etnoložky Ivany Šusterové „Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? (akce se koná v rámci Týdne romské kultury)

Akce pro veřejnost:

 1. 8. 4. – 12. 4. 2019 Týden romské kultury
 2. 8. 4. 2019 15 hodin             zahájení průvodem vypraveného od Muzea romské kultury
  1. 9. 4. 2019 17 hodin             přednáška etnoložky Ivany Šusterové „Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúcí veštenie a mágiu?
  2. 12. 4. 2019 20:30 hodin        křest knihy Amendar. Pohled do světa romských osobností a koncert Moniky Bagárové v Kabinetu Múz (Sukova 4, Brno)
 3. 8. 4. 2019 Mezinárodní den Romů
  Praha, Divadlo Archa
  NGO market – workshop pro děti – výroba autorské knížky z fotografií A. Pešty a omalovánky, v rámci galavečera křest knihy Amendar