Lety u Písku

Památník v Letech u Písku

Historie:

Tábor v Letech u Písku byl založen v roce 1940 jako kárný pracovní tábor. V březnu 1941 se z něj stal sběrný tábor pro české Romy. Od srpna 1942 byl veden jako cikánský tábor (podobně jako tábor v Hodoníně u Kunštátu), kdy byli shromažďováni především čeští Romové před transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Táborem v Letech prošlo více než 1 300 osob, zemřelo v něm především vinou tyfové epidemie 326 lidí. Většina z internovaných zemřela v Osvětimi, z těch, kteří byli internováni v Letech, přežilo asi 300 osob.

Na místě tábora byl v 70. letech vybudován velkokapacitní vepřín.

V 90. letech se na veřejnost dostaly informace o genocidě Romů a o koncentračním táboře v Letech. Na místě pohřebiště byl vybudován památník.

O památník se od roku 2009 staral Památník Lidice, který provedl jeho rekonstrukci a vybudoval přístupové cesty a parkoviště.

V roce 2017 bylo rozhodnuto o výkupu vepřína státem a od 1. ledna 2018 se o pietní místo stará Muzeum romské kultury v Brně.

SoučasnostV lednu 2018 probíhá vyklízení vepřína, který patří písecké firmě AGPI s. r. o. Po jeho předání dojde k demolici vepřína a vybudování nového Památníku. Tomu bude ale předcházet veřejná debata o budoucnosti letského tábora.

V současnosti můžete navštívit Památník (autor Zdeněk Hůla) a naučnou stezku, která se dějinám tábora věnuje.

Areál vepřína firmy AGPI s. r. o. je možné vidět pouze za plotem a je nepřístupný.

GPS:      49°30′30″ s. š., 14°7′7″ v. d.