

Místo tábora v Letech u Písku je spojeno s dlouhou a pohnutou minulostí. Nachází se asi 30 km severně od Písku nedaleko vodní nádrže Orlík. (S podrobnou historií tábora se můžete seznámit zde).
Jedná se o autentické místo, kde v letech 1942 - 1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. Bylo to jedno ze dvou míst (druhý tábor byl v Hodoníně u Kunštátu), kde byly nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Auschwitz II – Birkenau. Samotné budovy tábora byly po posledním hromadném transportu ještě v roce 1943 srovnány se zemí a vypáleny. Za dobu své existence (srpen 1942 – srpen 1943) prošlo letským táborem zhruba 1 300 mužu, žen i dětí. Je jisté, že celkově zemřelo v Letech 326 osob, většinu obětí tvořily děti.
Od 70. let 20 století zde fungoval velkokapacitní vepřín. Ten zabral prakticky celou plochu bývalého tábora a stál v blízkosti provizorního pohřebiště. Vepřín se postupem času stal symbolem pro přehlížení dějinných událostí, připomínkou absence respektu k lidem, kteří v táboře trpěli a zemřeli.
V květnu 1995 na místě předpokládaných hrobů odhalil tehdejší prezident Václav Havel pomník obětem tábora.
Teprve v roce 2018, po dvaceti letech apelů ze stran jednotlivců i mezinárodních organizací český stát vepřín vykoupil. Správcem areálu se ve stejném roce stalo Muzeum romské kultury.
Muzeum od té doby intenzivně pracuje na naplnění vytyčeného cíle - důstojně uctít památku zdejších romských obětí holokaustu. Aktuálně se pracuje na fyzickém odstranění vepřína, na jehož demolici naváže výstavba nového Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Ten by měl být pro návštěvníky otevřen v roce 2023.
Aktuálně je pro návštěvníky volně přístupná kulturní památka Lety (pomník Zdeňka Hůly, replika baráků a pietní amfiteátr), společně s novou naučnou stezku, která se dějinám tábora věnuje. Naučná stezka začíná v obci Lety před obecním úřadem a vede kolem bývalého tzv. cikánského tábora až ke kulturní památce Lety.
V místě tábora se každoročně v srpnu koná pietní shromáždění k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Pietní akt pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu spolu s Muzeem romské kultury.
Kontakt
Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace
Bratislavská 67, 602 00 Brno
Tel.: +420 545 581 206
Tel.: +420 545 571 798
Fakturační údaje
Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace
Bratislavská 67, 602 00 Brno
IČ 71239812
fakturace @rommuz.cz
Brno:
úterý – neděle 10–18 h
Hodonín u Kunštátu:
duben–říjen
Středa—neděle: 09—17 h