Na tiskové konferenci v Letech u Písku představilo muzeum dodavatele stavby památníku 

 

Muzeum romské kultury, jež je od roku 2018 správcem areálu bývalého vepřína, postoupilo dále v procesu realizace Letů u Písku. Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Za účasti ministra kultury Martina Baxy a dalších subjektů byl během tiskové konference v Letech představen dodavatel stavby.

Nadlimitní veřejná zakázka na dodavatele stavby projektu Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, byla vyhlášena v říjnu loňského roku.  Lhůta pro podání nabídek uplynula 9. 12. 2022. Muzeum romské kultury obdrželo 3 dodavatelské nabídky. Ty byly hodnotící komisí posouzeny z formálního i obsahového hlediska.

 

Vítězem se stala firma PROTOM Strakonice s.r.o. s nabídkovou cenou 98 615 000 vč. DPH. Firma se zavázala památník dostavět za 345 dnů.

 

Během tiskové konference vystoupila ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, ministr kultury Martin Baxa a svůj videopozdrav odeslalo také norské centrum Falstad, zahraniční partner projektu Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách.

 

Ministr kultury Martin Baxa vyzdvihl význam, který má vybudování památníku pro celou společnost: „Lety byly dlouhou dobu stranou společenského zájmu. A každý máme nějaké vzpomínky na diskusi, která se vedla, než jsme se dostali až sem. To, že se temná místa historie nepřipomínala, neznamená, že neexistovala. Naopak. Minulost utváří naši budoucnost a je potřeba se s ní poctivě vyrovnat a informace o ní pečlivě předat budoucím generacím. Na místě, kde umírali lidé, stál velkokapacitní vepřín. Byl to paradox, ostuda, mimořádná neúcta vůči obětem romského holocaustu i vůči přeživším. Všem, kteří se mnoho let snažili o přeměnu tohoto místa zapomnění na místo paměti, patří velký dík. Vždy si budu pamatovat, jak pan Čeněk Růžička v létě loňského roku vzal do ruky krumpáč a symbolicky tak po letech zahájil osobně demolici ostudného prasečáku. Jsem rád, že se celý projekt posouvá rychle kupředu. A věřím, že budeme moci návštěvníky v brzké době v areálu památníku přivítat.“

 

K aktuálnímu vývoji projektu se vyjádřila Ingeborg Hjorth, zastupující ředitelka Falstad centra: „Nedávné odstranění vepřína a chystaná přeměna areálu v místo paměti odráží významný posun v boji za uznání romského holokaustu. Památník bude sloužit jako trvalá připomínka minulých hrůz, které byly dlouho opomíjeny a skryty pod povrchem evropské kulturní paměti. Doufám však také, že bude působit jako podnět k zapojení se do této konkrétní minulosti, neboť vyvolá větší povědomí a diskusi o tom, jak minulé události ovlivňují společenské vztahy v současnosti.“

 

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a Českým státem.

 

Celé vyjádření Ingeborg Hjorth, zastupující ředitelky Falstad Centra zde:

 

Informace o cookies na této stránce

Abyste na našem webu našli vždy to, co potřebujete, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů. Pro personalizovaný zážitek udělte prosím souhlas se zpracováním všech typů cookies.

 

Nastavení cookies

Cookie soubory, které jsou použité na těchto stránkách jsou rozděleny do kategorií a níže si můžete zjistit o každé kategorii více a povolit nebo zamítnout některé nebo všechny z nich. Jakmile zakážete kategorie, které byly předtím povoleny, budou z vašeho prohlížeče odstraněny všechny soubory cookie přiřazené do této kategorie.