Hodonín u Kunštátu

WEB PAMÁTNÍK HODONÍN

Historie:

Nedaleko Kunštátu bylo v letech 1940-1950 internační středisko, ve kterém byli shromažďováni lidé nepohodlní tehdejším režimům.

V letech 1940-42 místo sloužilo jako Kárný pracovní tábor.

Od srpna 1942 do prosince 1943 byl objekt veden jako Cikánský tábor, ve kterém byli soustřeďováni Romové před transportem do Osvětimi. Stejný účel měl i podobný tábor v Letech u Písku. Táborem v Kunštátu prošlo 1396 osob, ze kterých v táboře zemřelo 207 mužů, žen a dětí.

V roce 1944 pobývali v táboře vězni kárného pracovního tábora.

Před koncem války se v areálu cvičili příslušníci wehrmachtu.

V květnu a červnu 1945 v areálu pobývali vojáci rumunské armády.

V létě 1945 sloužil objekt jako lazaret Rudé armády.

Po komunistickém puči sloužil objekt jako Tábor nucené práce.

Později se zařízení v Hodoníně využívalo jako rekreační středisko.

V roce 1995 začíná MRK pietní akty pořádat i k památce tzv. cikánského tábora v Hodoníně u K., a to ve spolupráci s tehdejším starostou obce Hodonín, panem Miroslavem Plíhalem. Tradice pietních aktů na místě byla založena a v roce 1997 již MRK na Žalově odhaluje památník – kovový kříž s romskými symboly z dílny romského kamenosochaře Eduarda Oláha, o rok později MRK, umisťuje pamětní desku na hřbitov v sousedních Černovicích, tentokrát z dílny nevidomé romské sochařky Boženy Vavrekové (Přibylové). Zároveň již v této době MRK usiluje o pietní řešení  celého areálu bývalého tábora, v němž v té době funguje  rekreační zařízení.

Počátek února 2009 se ministr pro lidská práva M. Kocáb předběžně dohodl se stávající majitelkou areálu Alenou Vojtovou, na jeho odkoupení státem. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského bylo pověřeno vybudováním Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu rozhodnutím vlády ČR č. 158 z 2. března 2011 o změně usnesení vlády ze dne 4. května 2009 č. 589 k úpravě pietních míst v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. V roce 2016 se podařilo dokončit  stavební práce v areálu Památníku a v roce 2017  dlouhodobé odborné činnosti týkající se vybudování expozice pro veřejnost a upravit areál tak, aby návštěvník poznal vzhled původního sběrného tábora pro romské vězně z let 1942-1943. Expozice nebyla dokončena. V prosinci roku 2017 došlo ke změně provozovatele a dne 4. 12. 2017 došlo k podepsání smlouvy mezi Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského a Úřadem pro zastupováním státu ve věcech majetkových o převodu majetku státu – areálu Památník Hodonín u Kunštátu na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Od ledna 2018 se stává provozovatelem památníku Muzeum romské kultury.

25.1.  2018 převezme správu Památníku romského holocaustu Muzeum romské kultury v Brně.

Současnost:

V současnosti zde najdeme infocentrum, což je vstupní budova s prostorem pro expozici a přednáškovým sálem, ubytováním pro průvodce a správce, její součástí je i venkovní amfiteátr. Dále si budete moct prohlédnout repliku vězeňského baráku, původní barák pro dozorce a upravený půdorys tzv. cikánského tábora.

„Budova vězeňského baráku už byla v příliš špatném stavu, proto ji patrně bylo nutné strhnout a realizovat hodnověrnou repliku. Nicméně se podařilo zachránit původní barák pro dozorce, který je tak svědkem minulosti budoucím generacím a připomíná tragickou historii místa a romského národa “, vysvětluje ředitelka muzea PhDr. Jana Horváthová.

Nedaleko od Památníku je pietní místo Žalov, místo hromadných hrobů obětí tábora, na kterém najdete kovový kříž s romskými symboly z dílny romského kamenosochaře Eduarda Oláha.

GPS souřadnice: 49°30′27″ s. š., 16°25′12″ v. dBudeme rádi, když nám dáte vědět Váš názor na památník Hodonín u Kunštátu.  Pošlete nám prosím svůj názor na e-mail sekretariat@rommuz.cz.

Kontaktní formulář

Kontaktní formulář pro Vaše připomínky a náměty k Památníku