Podcasty

Boj za uctění památky obětí

Museum of Romani Culture · Boj za uctění památky obětí

  1. 90. léta přináší do příběhu tzv. cikánského tábora v Letech u Písku novou energii. S demokratickým uvolněním se začínají otevírat zamlčovaná témata, promlouvají pamětníci a návazně na ně stále silněji i aktivisté. Jak vypadal boj za likvidaci vepřína? Co všechno aktivisté podstoupili a kdo je podporoval? Poslouchejte čtvrtý díl podcastu Muzea romské kultury s Miroslavem Brožem, Jožkou Mikerem a Čeňkem Růžičkou.Autor hudby a zvukového obalu: Zdeněk Lázok

Produkce: Josef Bagár, Alica Sigmund Heráková, Muzeum romské kultury


Poválečná historie tábora v Letech u Písku (1945 – 1989)

Museum of Romani Culture · Poválečná historie tábora v Letech u Písku (1945 – 1989)

Poválečnou historii místa bývalého tzv. cikánského tábora rekonstruujeme dnes díky paměti pozůstalých a díky dochovaným pramenům jako jsou dopisy a další dokumenty. Historici Dušan Slačka a Renata Berkyová odhalují, jak se proměňovala společenská paměť, jak se k místu vztahovali přeživší i jak prakticky probíhala snaha na minulost zapomenout. Jak je možné, že na místě tzv. cikánského tábora byl postaven vepřín? Jak zapomenuté téma objevil vůbec první historik v Československu, Ctibor Nečas? Třetí díl podcastu Muzea romské kultury.

Autor hudby a zvukového obalu: Zdeněk Lázok

Produkce: Josef Bagár, Alica Sigmund Heráková, Muzeum romské kultury


Archeologie holokaustu

Museum of Romani Culture · Archeologie holokaustu

Téměř zapomenutá historie tzv. cikánského tábora v Letech u Písku žila dlouhou dobu jen v paměti pozůstalých nebo archivních dokumentech skrytých veřejnosti. Až archeologický průzkum ale odhalil skutečné doklady života v táboře. Jaké to je zpracovávat archeologicky nedávnou minulost? Co všechno se v místě tábora našlo? A jak probíhala nejnáročnější část, odkrývání hrobů obětí? Mimořádně silnou výpověď přímo z místa letského tábora poskytl archeolog docent Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity v Plzni.

Autor hudby a zvukového obalu: Zdeněk Lázok

Produkce: Josef Bagár, Alica Sigmund Heráková, Muzeum romské kultury


Protektorátní historie tábora v Letech u Písku (1942 – 1943)

Museum of Romani Culture · Protektorátní historie tábora v Letech u Písku (1942 – 1943)

Co dláždilo cestu ke koncentračnímu táboru v Letech u Písku? Proč byl postaven právě v místě, kde ho najdeme i dnes? Dá se odpustit, co bylo způsobeno předkům? V prvním ze šesti dílů podcastové série Muzea romské kultury na tyto i další otázky odpovídají hosté, pamětníci Jan Hauer, Čeněk Růžička a historička Anna Míšková.


Dukhade Apsa/Bolestné slzy

Museum of Romani Culture

Autorská píseň zpěvačky a skladatelky Barbory Bagárové, která v písni zachytila bolest i naději spojenou s romským holokaustem.