Výstavy a jiné akce

Stálá expozice:

Stálá expozice Příběh Romů Vám přiblíží dějiny Romů. Od jejich předků ve starověké Indii, přes příchod Romů do Evropy v 11. století, až po události druhé světové války a současnost.

Výstava:

Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
8. 5. 2019 – 3. 5. 2020

Od šlechtických dvorů, venkovských muzik, městských kaváren až po prestižní světová pódia jsou Romové světu známí jako hudebníci, neboli lavutara. Hudba Romů je akademická i neškolená, oficiální i spontánní, zpívaná i instrumentální, domácí i virtuózní, ale přes fascinující rozmanitost jejích podob, žánrů a druhů pro ni zůstává již po staletí charakteristické, jak nezastupitelně a neodlučitelně provází běžný i sváteční život. Romové skrze hudbu poznávají svět a svět skrze hudbu poznává Romy. Výstavní projekt vznikal ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců a opravářů hudebních nástrojů a dalších pamětníků. Představí hudbu Romů jako živou kulturu z perspektivy jejích aktérů na základě lokálního výzkumu sledujícího několik významných hudebních rodin v Brně v období od poválečných let do současnosti, ve kterých se předává hudební řemeslo z generace na generaci. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program sestávající z koncertní série Hudební léto v Muzeu romské kultury, komentovaných prohlídek a workshopů.

 

Doprovodný program k výstavě:

Hudebí zkoumání s Janem Polyákem 
16. 1. 2020, 16–18 h.
Hudební dílna pro děti 8–13 let s hudebníkem Janem Polyákem, který vás naučí různé hudební postupy a žánry, a samozřejmě bude také společný jam! Nástroje s sebou! Vstup zdarma.

Už jsi vyráběl píšťalku? 
13. 2. 2020, 16–18 h.
Dílna výroby hudebních nástrojů pro děti od 6 let i pro dospělé s Markétou Lisou. Vstup zdarma. Místo lze rezervovat na edukator@rommuz.cz, tel. 545 581 206.

Zveme Vás na dílnu, na které si budete moci sami vyrobit krásný hudební nástroj, píšťalku, kytarku, kalimbu, chrastítko. Společně si zahrajeme a vyzkoušíme i kouzelné strunné hudební nástroje – kantele. Dílna je určena dětem od 6 let a je otevřena i dospělým. Dílnu povede Markéta Lisá, členka kapely Midi Lidi, která spolupořádá audiovizuální dílny pro děti.

Markéta Lisá (*1979)
Absolventka VŠUP v Praze, je doktorandkou na Katedře Výtvarné výchovy Pedf Muni v Brně, kde se zabývá prací s audiovizuální technikou. Zabývá se elektronickou hudbou, hraje a zpívá ve skupině Midi Lidi. Spolupořádá audiovizuální dílny pro děti Živé hraní k promítání.

 

 

 

Romské tance 
12. 3. 2020, 17–19 h.
Lekce romských tanců s Amaro Records a Monikou Balogovou. Určeno ženám a dětem od 2 let. Vstup zdarma.

Na co se můžete těšit? Především na naši zkušenou lektorku – Moniku Balogovou, která je zakladatelkou romského tanečního souboru Merci a vychovala za posledních 10 let velmi kvalitní generaci romských tanečníků a tanečníků romských tanců.

 

 

 

 

otevírací doba & vstupné