Výstavy a jiné akce


Stálá expozice:

Stálá expozice Příběh Romů Vám přiblíží dějiny Romů. Od jejich předků ve starověké Indii, přes příchod Romů do Evropy v 11. století, až po události druhé světové války a současnost.

Přechodné výstavy:

Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
8. 5. 2019 – 3. 5. 2020

Od šlechtických dvorů, venkovských muzik, městských kaváren až po prestižní světová pódia jsou Romové světu známí jako hudebníci, neboli lavutara. Hudba Romů je akademická i neškolená, oficiální i spontánní, zpívaná i instrumentální, domácí i virtuózní, ale přes fascinující rozmanitost jejích podob, žánrů a druhů pro ni zůstává již po staletí charakteristické, jak nezastupitelně a neodlučitelně provází běžný i sváteční život. Romové skrze hudbu poznávají svět a svět skrze hudbu poznává Romy. Výstavní projekt vznikal ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců a opravářů hudebních nástrojů a dalších pamětníků. Představí hudbu Romů jako živou kulturu z perspektivy jejích aktérů na základě lokálního výzkumu sledujícího několik významných hudebních rodin v Brně v období od poválečných let do současnosti, ve kterých se předává hudební řemeslo z generace na generaci. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program sestávající z koncertní série Hudební léto v Muzeu romské kultury, komentovaných prohlídek a workshopů.

 

 

Doprovodný program k výstavě:

Hudební léto v Muzeu romské kultury – série koncertů  

Šestidílná série koncertů výrazných skupin a osobností brněnské romské hudební scény probíhá jako doprovodný program výstavy Muzea romské kultury Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní.

• 7. 5. 2019, 17:00  Vernisáž výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní.

                              Bagárovci
                              Kristovci – Pěvecký sbor pod vedením Ducha svatého a Pavla Dirdy.

• 30. 5. 2019

17:00        Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
18:00        Tradiční romské písně v podání Lukáše Čonky a Romana Horvátha a cimbálových  muzik Milana Horvátha a Viliama Oračka.

Událost probíhá ve spolupráci s festivalem Meeting Brno.

• 8. 6. 2019

 17:00       Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
 19:00       Primáš Marek Balog a jeho hosté z Budapešti. Na pódiu Muzea romské kultury vystoupí Rigó Jancsi „Japán“ (kontrabas), „Jata“ Ökrös László (klarinet), Jonáš Gézuka (cimbál), Sándor Zoli (viola) a Horváth Gyula (segéd prímás).

Událost probíhá ve spolupráci s festivalem Ghettofest.

• 27. 6. 2019

17:00       Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
19:00       OPEN STAGE – otevřené pódium pro začínající i zkušené muzikanty. Chcete vystoupit v Muzeu romské kultury se svou skupinou či sólově? Kontaktujte nás na e-mail hudba@rommuz.cz nebo na některém z koncertů Hudebního léta.

• 25. 7. 2019

17:00       Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
19:00       Večer autorské tvorby, během kterého zazní legendární brněnské písně. Na jednom pódiu vystoupí Zdeněk Lázok & VIP Band a písničkář Gejza Horváth.

• 24. 10. 2019

Závěrečný díl Hudebního léta v Muzeu romské kultury proběhne jako gala koncert společně s výročním udělením Ceny Muzea romské kultury.

 

 

Jiné akce:

Andrej Pešta: Mire sveti

30. 5. – 20. 6. 2019, Novoměstská radnice Praha

Vernisáž 29. 5. 2019 v 17:30h

Úspěšná výstava Muzea romské kultury Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty v rámci světového romského festivalu Khamoro 2019 představuje kurátorský výběr fotografií z pozůstalosti významné romské osobnosti Andreje Pešty (1921-2009). Fotografie přinášejí autentický pohled na život Romů v Československu převážně v období 60. – 80. let 20. století.

  1. Ghettofest
  1. 8. 6. 2019
    14:00 – 17:00
    , park Hvězdička
  2. Ride for Happiness – skatový workshop s Lukášem Daňkem, www.ghettofest.cz

Volné vstupy do výstav: 

8. 6. 2019 Ghettofest

otevírací doba & vstupné