Výstavy a jiné akce

Stálá expozice:

Stálá expozice Příběh Romů Vám přiblíží dějiny Romů. Od jejich předků ve starověké Indii, přes příchod Romů do Evropy v 11. století, až po události druhé světové války a současnost.

Přechodné výstavy:

Lucia Sekerková Bláhová: Ženy prodávající naději
15. 3. – 14. 4. 2019

Výstava a stejnojmenná kniha shrnují několikaletou práci dvou slovenských autorek. Přináší fotografický projekt a esej o životě a práci věštkyň několika generací ze skupin olašských Romů v dnešní Bukurešti (Rumunsko) a blízkém okolí. Fotografka Lucia Sekerková Bláhová a etnoložka Ivana Šusterová pronikly do světa této poměrně uzavřené skupiny žen a čtyři roky se k nim vracely. Fotografovaly, psaly, natáčely rozhovory. Sledovaly, jak tyto ženy žijí, jejich postavení v rodině i v rumunské společnosti, a vytvořily tak obraz některých současných forem věštění a magie. Zachytily modernizaci tohoto jevu, kde se starodávné prolíná s moderním, iracionální s praktickým, magické rituály se skvělým marketingem. Projekt je příspěvkem k současné dokumentární fotografii. Fotografie vybral a edičně připravil Tomáš Pospěch.

Část tohoto fotografického souboru zvaný Vrajitoare byla prezentován na kolektivních výstavách Centru současného umění DOX v Praze a na samostatných výstavách Czech Photo Centre v Praze, ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě (SK), v galerii Fiducia v Ostravě, v Gemerském osvetovém stredisku v Rožňave (SK), v Calvert Foundation 22 v Londýně (UK), v Pumpenhaus v Drážďanech (DE) a na Format Festival v Derby (UK).

Doprovodný program k výstavě:

9. 4. 2019 od 17 hodin přednáška etnoložky Ivany Šusterové „Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúce veštenie a mágiu? (akce se koná v rámci Týdne romské kultury)

Přechodné výstavy:

Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní
vernisáž výstavy 7. 5. 2019 od 17 hodin
8. 5.–3. 5. 2020

Od šlechtických dvorů, venkovských muzik, městských kaváren až po prestižní světová pódia jsou Romové světu známí jako Lavutara , neboli hudebníci. Hudba Romů je akademická i neškolená, oficiální i spontánní, instrumentální i zpívaná, domácí i virtuózní – ale přes fascinující rozmanitost jejích podob, žánrů a druhů pro ni zůstává již po staletí charakteristické, jak nezastupitelně a neodlučitelně provází běžný i sváteční život. Romové skrze hudbu poznávají svět a svět skrze hudbu poznává Romy. Výstavní projekt Muzea romské kultury vzniká ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců a opravářů hudebních nástrojů a dalších pamětníků. Představuje hudbu Romů jako živou kulturu z perspektivy jejich aktérů na základě lokálního výzkumu sledujícího několik významných hudebních rodin, ve kterých se předává hudební řemeslo z generace na generaci.

Doprovodný program k výstavě:

Hudební léto v Muzeu romské kultury – série koncertů 7. května, 30. května a 8. června, vždy v 17 hodin

18. 5. 18 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem, výtvarná dílna – tvorba hudebních nástrojů v rámci Brněnské muzejní noci

30. 5. 17 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem, koncert během festivalu Meeting Brno

8. 6. 17 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem, koncert během akce Ghettofest

Akce pro veřejnost:

 1. 8. 4. – 12. 4. 2019 Týden romské kultury
 2. 8. 4. 2019 15 hodin             zahájení průvodem vypraveného od Muzea romské kultury
  1. 9. 4. 2019 17 hodin             přednáška etnoložky Ivany Šusterové „Vrajitoare – kto sú ženy ponúkajúcí veštenie a mágiu?
  2. 12. 4. 2019 20:30 hodin        křest knihy Amendar. Pohled do světa romských osobností a koncert Moniky Bagárové v Kabinetu Múz (Sukova 4, Brno)
 3. 8. 4. 2019 Mezinárodní den Romů
  Praha, Divadlo Archa
  NGO market – workshop pro děti – výroba autorské knížky z fotografií A. Pešty a omalovánky, v rámci galavečera křest knihy Amendar

24. 4. 2019 Kames kerka? / Chceš kérku? 
tetovací workshop pro všechny, koná se v rámci Brno Art Week
Café In The Ghetto

 1. 12. 5. 2019 Pietní akt v Letech u Písku
  Vzpomínka na oběti protektorátního tzv. cikánského tábora v Letech
 1. 18. 5. 2019 Brněnská muzejní noc
  Celobrněnská akce otevřených dveří muzeí a galerií. Program najdete na  www.rommuz.cz a www.brnenskamuzejninoc.cz. Koncert, výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky, ochutnávka romských jídel. Vstup zdarma.
 1. 8. 6. 2019 Ghettofest
  Skejtový workshop s Lukášem Daňkem, www.ghettofest.cz

Volné vstupy do výstav:

7. 4. 2019 volný vstup k zahájení Týdne romské kultury
18. 5. 2019 Mezinárodní den muzeí a galerií
8. 6. 2019 Ghettofest

otevírací doba & vstupné