Výstavy a jiné akce

> Andrej Pešta: Mire Sveti / Světy Andreje Pešty

23. 3. – 30. 9. 2018

Andrej Pešta (1921 – 2009) byl významnou romskou osobností, amatérským fotografem, literátem a výtvarníkem. Výstava představí odkaz Andreje Pešty prostřednictvím fotografií ze sbírky Muzea romské kultury. Rozsáhlý archiv Peštových fotografií zachycuje zcela specifický vnitřní pohled na život Romů v Československu převážně z období šedesátých až osmdesátých let 20. stol. Svojí autentičností a tematickým zaměřením fixuje nadčasové hodnoty romské kultury. Peštova celoživotní fotografická tvorba nebyla doposud systematicky zpracována. Muzeum romské kultury chce spolu s vydáním doprovodné fotografické publikace Andrej Pešta, O Fotki tuto mezeru vyplnit a na základě média fotografie představí svého druhu unikátní tvorbu Andreje Pešty. Součástí výstavy je také dokumentárně animovaný film Andrej Pešta: O Fotki (2018, 19 min, r: Anna Babjárová).
Externí kurátor: Tomáš Pospěch

Doprovodný program k výstavě:

  1. 26. 7. od 18h Projekce filmu Cikánské melodie života (ČST – Brno, 1975) s hudebním vystoupením

Výstava se koná pod záštitou ministra kultury Iljy Šmída, primátora města Brna Petra Vokřála a starosty Brno-sever Martina Malečka.

> Lidé a místa

17. – 19. 8. 2018

Síla příběhů ve vyprávění o moderních dějinách.
Letní škola pro učitele si klade za cíl seznámit účastníky s možnými přístupy k výuce dějepisu a výchovy k občanství za využití autentických dokumentů a životních příběhů jejich aktérů. Více informací najdete na: rommuz.cz/pro-ucitele/

> Beseda s Petrem Torákem

17. 8. 2018 od 18h

Zveme Vás na setkání s nositelem Řádu britského impéria za pomoc menšinám a spoluzakladatelem Gypsy Roma Traveller Police Association Petrem Torákem, rodákem z Liberce.

> Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu

19. 8. 2018

V roce 2018 si společně připomeneme 75. výročí hromadného transportu Romů z tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního tábora v Osvětimi, který proběhl 21. 8. 1943. Akce bude zahájena na „Žalově“ v 11 hodin na místě hromadných hrobů bývalého tzv. cikánského tábora. Na místo konání a zpět do Brna bude vypraven autobus od muzea – sraz v 9 hodin. Bližší informace budou včas zveřejněny na webu muzea.

> Volné vstupy do výstav

  1. 2. srpna v rámci Evropského dne připomínky holocaustu Romů
  2. 28. září na Den české státnosti